Jest to dążenie do ogarnięcia pewnej całości, objęcia wszystkiego, całokształt postaw i uznanie zasady dominacji całości nad częściami; powszechność. Wyrównamy w średniowieczu:
UNIWERSALIZM KAROLIŃSKI
*Elementami uniwersalizmu, spajającymi różnorodne kulturowo obszary imperium i pozwalającymi rządzić tak wielkim tworem miały być
-religia chrzescijańska
-wspólnota dla wszytskich niemal mieszkańców
-łacina jako uniwersalny język elit
-prawo któremu podlegali wszyscy mieszkańcy
-wspólna moneta ułatwiająca handel oraz wzorce panujące w sztuce
*Bardzo ważnym elementem uniwersalnego cesarstwa, które sam Karol Wielki uważał za odnowione cesarstwo Rzymskie, była pozycja władcy. Miał on być władcą suwerennym z woli Boga i uwazał się też za protektora Kościoła katolickiego- bronił go i wspierał.
*Dla Kościoła sojusz z władzą świecką był istotny, ponieważ zapewniał wsparcie państwa w budowie organizacji kościelnej i rozszerzeniu jej na nowe ziemie.
*Koronacja K.Wielkiego w 800 roku w Rzymie była symbolem podkreślenia dążenia do odbudowy Cesarstwa Rzymskiego.
UNIWERSALIZM OTTOŃSKI
*Krokiem na drodze nowej próby odbudowy Cesarstwa Rzymskiego była ingerencja Ottona I w wewnętrzne sprawy Italii. Doprowadziła ona do koronacji cesarskiej niemieckiego króla w 962 roku w Rzymie.
*Budowano świątynie, klasztory i różne elementy wyposażenia, typu obrazy itp
*Następcy Ottona I, zwłaszcza Otton III pragnął połączyć w harmonijnej współpracy i pokojowym współistnieniu ziemie chrześcijańskie w Europie. Planował, ze w skład uniwersalnego cesarstwa weszłyby: Germania, Galia i Słowińszczyzna.
*Przy budowie Imperium władcy korzystali z pomocy kościoła, który dysponował władzą duchową, ale i też administracyjną. Zapewnili kościołowi ziemie, a duchowieństwo służyło pomocą w administracji i dyplomacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz